Menu Zamknij

Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej otwarte!

„Na tej pięknej podbeskidzkiej ziemi celebrujemy dziś bardzo podniosły moment – otwieramy wspólne dzieło wielu osób i instytucji, które można określić mianem nowej, mądrej i pięknej instytucji. To wyjątkowy projekt, który łączy przeszłość z teraźniejszością i przyszłością, który jest oparty na wiedzy i profesjonalnym podejściu do dziedzictwa sakralnego i religijnego” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia Beskidzkiego Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

W czwartek 11 maja 2023 roku, po czterech latach realizacji projektu uroczyście otwarto Beskidzkie MuRo. Ideą Muzeum Rozproszonego było ratowanie popadających w ruinę zabytkowych drewnianych kościołów znajdujących się w Polance Wielkiej, Osieku, Grojcu i Nidku oraz budynku szkoły parafialnej w Starej Wsi. Osiecki kościół pochodzący z XVI wieku znalazł się wśród tych pięciu priorytetowych zadań wymienionych w pierwszym podstawowym, ale nie jedynym module Muzeum. Szczegółowy opis wykonanych prac został wydany w formie dodatku do Gazety Wyborczej i jest dostępny w bibliotece, w gminie oraz w kościele.

Otwarcie Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego odbyło się w kilku miejscach. Oficjalne powitanie i przemówienia miały miejsce w Polance Wielkiej, skąd goście udali się do Nidku, a następnie pojawili się w Osieku. Przed wejściem do zabytkowego kościoła śpiewające powitanie zgotowali im „Osieczanie” wykonując pieśń „To Osiek mój”.

Otwarcie Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego swoją obecnością zaszczycili: wicepremier prof. Piotr Gliński, ksiądz biskup Roman Pindel, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, posłowie na Sejm RP a także reprezentanci administracji państwowej, samorządu i różnych instytucji. Pomysłodawcą i dyrektorem MuRo jest ks. dr Szymon Tracz, który w obecności ks. proboszcza Bogusława Wądrzyka i wójta gminy Marka Jasińskiego zaprezentowali odnowione wnętrze kościoła oraz przygotowane wystawy.

Scroll Up Skip to content