Menu Zamknij

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW

Serdecznie zapraszamy do niekomercyjnej wypożyczalni sprzętu rowerowego "Rowerem po Dolinie Karpia".

Aby skorzystać z usługi zapoznaj się z regulaminem wypożyczalni dostępnym poniżej a następnie zadzwoń i umów się z jej przedstawicielem na wynajem sprzętu w godzinach otwarcia wypożyczalni. Zabierz ze sobą dowód osobisty, będzie konieczny do podpisania umowy najmu.

GODZINY OTWARCIA
OD KWIETNIA DO PAŹDZIERNIKA
  • PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK w godzinach 7.00 - 20.00
  • SOBOTA - NIEDZIELA w godzinach 9.00 - 20.00

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Osieku
ul. Ceglana 2,
32-608 Osiek

  • 33 841 10 07
  • 603 158 323

Lokalizacja

WYPOŻYCZALNIA

Wypożyczalnia została wyposażona w dziesięć rowerów trekkingowych (pięć damskich oraz pięć męskich), dziesięć zapięć rowerowych oraz dwa siodełka dla dzieci. Przy punkcie znajduje się stojak rowerowy z tablicą informacyjną, na której można znaleźć telefon kontaktowy do przedstawiciela wypożyczalni. Oczywiście rowery można wypożyczać również w weekendy, dlatego serdecznie zachęcamy do aktywnego wypoczynku i wycieczek po naszej malowniczej Gminie i całej Dolinie Karpia.

Punkty wypożyczalni sprzętu rowerowego „Rowerem po Dolinie Karpia” zostały utworzone w ramach realizacji mikroprojektu „Rowerem po Dolinie Karpia”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

Beneficjentem projektu jest Stowarzyszenie Dolina Karpia.

Lokalne szlaki rowerowe w Dolinie Karpia

W roku 2020 oznakowaliśmy w terenie 11 nowych szlaków rowerowych na obszarze Doliny Karpia o łącznej długości ok. 138 km. Wszystkie nowe lokalne szlaki łączą się lub przebiegają równolegle z czerwonym głównym Rowerowym Szlakiem Doliny Karpia o którym przeczytasz klikając w poniższy link (tam do pobrania również Przewodnik Rowerowy po tym szlaku):

Link: Rowerowy Szlak Doliny Karpia

Dodatkowo w ramach naszej inwestycji w rozwój infrastruktury rowerowej na obszarze Doliny Karpia wydaliśmy Atlas Rowerowy Doliny Karpia z wszystkimi 11 nowymi szlakami (do pobrania poniżej).

Pod linkiem do Atlasu Rowerowego przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nowych szlaków. Mamy nadzieję, że nowa inwestycja pomoże Ci odkryć nowe zakątki Doliny Karpia i zaprowadzi Cię w miejsca do których będziesz chciał powrócić.

POMARAŃCZOWY SZLAK – 17,8 km

Szlak prowadzi przez pasmo Draboża, najbardziej wysuniętą na zachód część Pogórza Wielic­kiego. Biegnie przez Trawną Górę (421 m n.p.m.), i dalej wzdłuż pasma wzniesień, skąd możemy podziwiać na północy panoramę doliny Wisły – od Eremu Kamedułów na krakowskich Bielanach aż po ruiny zamku w Lipowcu, a na południu – kompleks klasztorny oo. Bernardynów w Kal­warii Zebrzydowskiej i wzgórze lanckorońskie z ruinami zamku oraz w oddali Babią Górę (przy sprzyjających warunkach nawet szczyty Tatr). Na trasie zobaczymy Zespół pałacowo-parkowy w Paszkówce i kościół w Sosnowicach z II poł. XVI w.

POMARAŃCZOWY SZLAK – 12,8 km

Szlak prowadzi przez kilka wsi zlokalizowanych na zachodnim krańcu Pogórza Wielickiego stop­niowo zbliżając się do górskiej rzeki Skawa będącej granicą z Pogórzem Śląskim. Na trasie zoba­czymy Pomnik Lotników Amerykańskich, Pomnik Ofiar Pacyfikacji wsi Lgota, kościół pw. św. Mikołaja wraz z Izbą Regionalną w Witanowicach oraz wartą uwagi panoramę na Dolinę Skawy, miasto Wadowice oraz Beskid Mały.

ŻÓŁTY SZLAK – 8,6 km

Szlak prowadzi przez jedną z najstarszych wsi powiatu wadowickiego – Woźniki z XII w., która sły­nie z tradycji wikliniarskich. We wsi znajduje się warty uwagi kościół pw. Wniebowzięcia NMP z przełomu XV/XVI w. znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopol­skiego. Opuścimy Pogórze Wielickie i przejedziemy na drugą stronę malowniczej rzeki Skawy o górskim charakterze by dotrzeć do Tomic i przejechać tuż obok kompleksu stawów rybnych tzw. Stawów Tomickich o powierzchni ok. 100 ha.

POMARAŃCZOWY SZLAK – 11,1 km

Szlak początkowo prowadzi przez północno-zachodni (NW) kraniec Pogórza Wielickiego (tere­ny pagórkowate), po czym opada do zachodniej (W) części Rowu Skawińskiego (tereny płaskie położone nad Wisłą). Podczas tej wycieczki będziemy mieli okazję zobaczyć Zespół Parkowo-Pałacowy w RyczowieStaw Kasztelan wchodzący w skład wielohektarowej gospodarki rybackiej w Dolinie Karpia oraz Zamek w Spytkowicach. Malownicze tereny położone nad Wisłą ucieszą oko niejednego rowerzysty.

ŻÓŁTY SZLAK – 10,5 km

Szlak prowadzi z nadwiślańskich równin Rowu Skawińskiego na styku z Kotliną Oświęcimską na południe (S) wzdłuż Kompleksu Stawów Spytkowice objętego specjalną ochroną ptaków Natura2000 „Dolina Dolnej Skawy”, przez majestatyczny bukowy las na tzw. Górkach Bachow­skich i Spytkowskich będący częścią Pogórza Wilamowickiego. Po drodze możemy zobaczyć kaplicę pw. św. Bartłomieja oraz Krzyż Pokutny sprzed ok. 500 lat. Wycieczkę zakończymy w Bachowicach na styku z czerwonym szlakiem tzw. Szlakiem Doliny Karpia.

POMARAŃCZOWY SZLAK – 8,5 km

Szlak prowadzi z nadwiślańskich równin Rowu Skawińskiego na styku z Kotliną Oświęcimską w kierunku południowym (S) częściowo wzdłuż Kompleksu Stawów Spytkowice objętego specjalną ochroną ptaków Natura2000 „Dolina Dolnej Skawy” oraz częściowo wzdłuż pra­wego brzegu rzeki Skawy aż do jazu na tej rzece w Grodzisku. Po drodze możemy podziwiać panoramę terenów nadwiślańskich z Kopca Grunwald oraz zobaczyć drewniany, zabytkowy kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Palczowicach z XIX w..

POMARAŃCZOWY SZLAK – 7,3 km

Szlak prowadzi z centrum miasta Zator – stolicy Doliny Karpia w kierunku południowym (S) do miejscowości Rudze nad rzeką Skawą. Tam możemy kontynuować jazdę innym szlakiem tzw. „Od zamku w Zatorze do zamku w Graboszycach”. Trasa wiedzie przez Kompleks Stawów Bugaj Kompleks Stawów Rudze. Zanim wyruszymy w trasę, w centrum Zatora warto zobaczyć oka­zały neogotycki budynek miejskiego ratusza wraz z płaskorzeźbą „Panoramą Gminy Zator”, gotycki kościół pw. św. Wojciecha i św. Jerzego z XIV w. oraz zamek książęcy z XV w. – dawną siedzibę książąt zatorskich.

ŻÓŁTY SZLAK (PĘTLA) – 16,6 km

Szlak prowadzi z centrum Przeciszowa w kierunku południowym (S) aż do wsi Piotrowice, na­stępnie w kierunku wschodnim (E) w stronę Zatora, później na północ do miejscowości Las i z powrotem na południe do centrum Przeciszowa. Północna część szlaku to tereny nizinne położone w Dolinie Górnej Wisły, natomiast południowa część szlaku prowadzi przez faliste Podgórze Wilamowickie. Jadąc tym szlakiem możemy zobaczyć jeden z największych kom­pleksów stawów rybnych w Dolinie Karpia – Stawy Przeręb (objęty ochroną Natura 2000 „Dolina Dolnej Skawy”), Pomnik Przyrody Aleja Lipowa oraz Pomnik żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej.

POMARAŃCZOWY SZLAK (PĘTLA) – 6,2 km

Szlak prowadzi po terenach nizinnych leżących w Dolinie Górnej Wisły przez północną część Przeciszowa, początkowo w kierunku wschodnim (E) aż do jednego z największych w Dolinie Karpia kompleksu zatorskich stawów rybnych Przeręb (tzw. Stawy Przeręb) objętego spe­cjalną ochroną ptaków Natura2000 „Dolina Dolnej Skawy”. Następnie szlak prowadzi w kierun­ku północno-zachodnim (NW) aż do utworzonego nad Wisłą Rezerwatu przyrody Przeciszów i przydrożnej kapliczki Matki Bożej Częstochowskiej.

POMARAŃCZOWY SZLAK (PĘTLA) – 13 km

Szlak prowadzi po malowniczych terenach rolniczych na północnym skraju wysoczyzny osiec­kiej. Początkowo szlak biegnie w kierunku wschodnim (E) do granicy z Przeciszowem, następnie w kierunku północnym (N) i zachodnim (W) wśród pól i łąk, by dalej wśród pól uprawnych odbić na południe (S). Po przecięciu głównej ulicy w Polance Wielkiej szlak stopniowo wraca do swego początku gdzie można zobaczyć zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja, okazały zespół pałaco­wy oraz skorzystać z udogodnień takich jak: pumptrack, tężnia solankowa, park rekreacyjny.

POMARAŃCZOWY SZLAK (PĘTLA) – 26,1 km

Szlak prowadzi przez dwie malownicze miejscowości Osiek i Głębowice leżące na południowo-wschodnim obrzeżu Kotliny Oświęcimskiej, wśród morenowych wzgórz, przez które środkiem płynie Potok Osiecki, w Głębowicach zaś Potok Stronik. Na szlaku zobaczymy dwa drewniane kościoły znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego, Izbę Regionalną Doliny Karpia, liczne stawy hodowlane, kopiec Grunwaldzki z kapliczką, ruiny pałacu w Głębowicach oraz pałac w Osieku w stylu mauretańskim.

  • DO POBRANIA
Scroll Up Skip to content