Menu Zamknij

Poznajemy Małopolskę Zachodnią – Gmina Babice!

poznajemy Małopolskę zachodnią - banerBabice to malowniczy obszar o powierzchni 54,4 km2, położony w powiecie chrzanowskim, który zamieszkuje ok. 9 tys. mieszkańców. Ze względu na lokalizację i liczne walory jest miejscem atrakcyjnym dla turystów, inwestorów i mieszkańców. Gmina leży w otulinie Jurajskich Parków Krajobrazowych, a lasy zajmują ok. 40% jej powierzchni. Na jej terenie utworzono 2 rezerwaty przyrody: Lipowiec i Bukowica. Atrakcyjne przyrodniczo są jeziora i stawy rybne między Rozkochowem, Olszynami, Jankowicami włączone do Obszaru Natura 2000.

Do najciekawszych zabytków należą:

  • doskonale zachowane ruiny zamku Lipowiec,
  • Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, gdzie na terenie o pow. ponad 5 ha znajduje się 27 cennych obiektów.
  • Kościół pw. Wszystkich Świętych w Babicach – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1470 roku.
  • Kościół Papieski w Mętkowie – w którym w latach 1948 – 49 posługę pełnił jako wikary Karol Wojtyła. W listopadzie corocznie organizowane są tu Koncerty Papieskie.

Zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem przyciągają trasy rowerowe i piesze oraz obiekty rekreacyjne. Gmina znana jest z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych jak np.: Zlot Wiedźm i Czarownic, czy Ziemniaczysko pod Lipowcem.

Więcej o gminie Babice na:
www.babice.pl
www.yourajskieokolice.pl
www.mnpe.pl

Więcej o walorach turystycznych całego regionu przeczytać można w publikacji pt. „POTENCJAŁ TURYSTYCZNY MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJ – 2021” dostępnej tutaj https://oswiecim.pl/wp-content/uploads/2022/04/potencjal-turystyczny-malopolski-zachodniej-2021.pdf – plik.PDF

Niniejszy materiał informacyjny opublikowany został w ramach kampanii promocyjnej „Poznajemy Małopolskę Zachodnią” realizowanej przez Stowarzyszenie Forum Małopolski Zachodniej.

Kościół papieski w Mętkowie
Kościół papieski w Mętkowie
Wiślana Trasa Rowerowa i Starorzecze Wisły Rozkochów
Wiślana Trasa Rowerowa i Starorzecze Wisły Rozkochów
Zamek Lipowiec
Zamek Lipowiec
Scroll Up Skip to content