W okresie od dnia 16 marca do 24 kwietnia 2020 roku., na terenie powiatu oświęcimskiego zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. Kwalifikację przeprowadzi Powiatowa Komisja Lekarska dla Powiatu Oświęcimskiego z siedzibą w Oświęcimiu przy ul. Bema 4 (internat PZ Nr 2). Zgodnie z planem pracy komisji, dla osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej z terenu Gminy Osiek, termin ten wyznaczono na dzień 16 i 17 kwietnia 2020 roku.
Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.
Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej otrzymają od Wójta Gminy Osiek imienne wezwanie, z określonym dokładnym terminem i miejscem stawiennictwa.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. podlegają:
- mężczyźni urodzeni w 2001 r.;
- mężczyźni urodzeni w latach 1996 – 2000, którzy nie posiadają określonej do tej pory kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby urodzone w latach 1999 – 2000 które:
● zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
● zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, - kobiety urodzone w latach 1996—2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków;
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, powinna złożyć wniosek do Wójta Gminy Osiek o zmianę terminu stawiennictwa. Powinna go złożyć najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji i podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w tym terminie. Wójt określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Wszystkie sprawy dotyczące kwalifikacji wojskowej (w tym dotyczące ewentualnej zmiany terminu stawiennictwa) można załatwiać w Urzędzie Gminy w Osieku, pokój nr 117 lub dzwoniąc pod numerem telefonu 33 845 82 61 w. 117)
W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, Wójt z urzędu lub na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień, nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia lub zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej muszą obowiązkowo zabrać ze sobą i przedstawić:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
- dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
- posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy;
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia (ostatnie świadectwo szkolne) lub pobieranie nauki (zaświadczenie ze szkoły) oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia), zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”), nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.
Zadania związane z określeniem kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej wykonywane są przez wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie, które wydają orzeczenia w tej sprawie, w formie decyzji administracyjnych. Orzeczenie staje się prawomocne po upływie 14 dni od jego wydania. Dlatego każda osoba ma prawo do złożenia w ciągu 2 tygodni odwołania do wojewódzkiej komisji lekarskiej. Przewodniczący wojewódzkiej komisji lekarskiej może wezwać osobę, która odwołuje się od decyzji komisji lekarskiej i poddać ją kolejnym badaniom lekarskim. Może także zażądać od niej przedstawienia dokumentacji medycznej, czy skierować ją na badania specjalistyczne lub na obserwację szpitalną. Po upływie 2 tygodni, o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej można się ubiegać jedynie u wojskowego komendanta uzupełnień.
Urząd Gminy w Osieku