Na terenie każdej gminy Doliny Karpia 15 sierpnia 2019 r. można było zwiedzać, podziwiać, słuchać, oglądać i degustować. Każdy, kto w tym dniu odwiedził co najmniej trzy atrakcje ( każdą z innej gminy) i potwierdził to naklejką w specjalnym Paszporcie Doliny Karpia, mógł wziąć udział w losowaniu nagród. Rozpoczęcie targów i wręczanie nagród odbyło się na rynku w Zatorze, gdzie prezentowały się wszystkie gminy, w tym Orkiestra Dęta z Osieka z dyrygentem Leszkiem Górkiewiczem. Stamtąd też bezpłatnym transportem można było odwiedzić kilka miejsc wg harmonogramu. Bus z turystami odwiedził również Osiek – Izbę Regionalną Doliny Karpia na ul. Karolina 5 i zabytkowy kościół z XVI wieku.
Wszystkie miejsca warte odwiedzenia w Dolinie Karpia najlepiej zobaczyć na mapie umieszczonej na ścianie biblioteki w Osieku albo zabrać stamtąd specjalny folder.
W gminie Osiek najwcześniej świętowano w Głębowicach, bo już o 13.00 rozpoczął się piknik parafialny po Mszy św. i koncercie chóru „Wrzos”. W ramach pikniku obok kościoła można było spróbować karpia w ziołach wędzonego, prażonych, ciast oraz kupić sok z borówki amerykańskiej, miód czy naczynia z gliny. Chętni wypożyczali książki religijne, a wszyscy słuchali koncertu Amatorskiej Orkiestry Dętej z Głębowic i kapeli góralskiej „Kosor” z Żywca. Odbył się też konkurs bukietów zielnych dla dorosłych i dzieci. W kościele zorganizowano wystawę zdjęć i pamiątek z życia parafii, a konserwator zabytków Monika Domańska opowiadała o zabytkowym kościele w Głębowicach.
Chór „Wrzos” pod kierunkiem Leszka Górkiewicza wystąpił później w zabytkowym kościele w Osieku. Usłyszeliśmy pieśni religijne, w tym maryjne, ludowe i popularne w pięknym czterogłosowym brzmieniu. Panie ze stowarzyszenia „Wspólna Sprawa” częstowały ciastem, kawą i herbatą. Historię kościoła przybliżył Mateusz Sikora. Podziękowania dla chóru oraz pań ze stowarzyszenia przekazał ks. Bogusław Wądrzyk, wójt Marek Jasiński i dyrektor GCKCiS Krystyna Dusik.
Krystyna Czerny