19. Festiwal Kolęd i Pastorałek „Spotkanie z kolędą” im. Piotra Jakóbca w Osieku rozpoczął koncertową niedzielę. Oprócz tego w Głębowicach orkiestra dęta grała w kościele Matki Bożej Szkaplerznej a chór „Osiecznie” śpiewał w Bystrej Śląskiej.
Polski Związek Chórów i Orkiestr, starostwo w Bielsku-Białej wraz z Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku i parafią św. Andrzeja Apostoła w Osieku zaprosili do wysłuchania przepięknych kolęd i pastorałek w niedzielę 13 stycznia. Wykonawcami byli: Zespół Regionalny „Dudoski” z Jasienicy. Kierownikiem artystycznym tego zespołu jest Janusz Kobza. Góralskie stroje i góralski rytm zachwycił osieczan. Wraz z nimi podśpiewywał cały kościół. Na zakończenie występu góralską gwarą złożyli życzenia na Nowy Rok (zapamiętałam „aby wam nie zabrakło kapusty na wszystkie odpusty”). Słuchacze zachwycili się także występem zespołu dzieci szkolnych z Bolęciny z Sułkowic. Dyrektor maluchów Barbara Badowska dziękowała księdzu dziekanowi za miłe przyjęcie i gromkie brawa. Nie mniej słuchaczy zachwycił występ naszej orkiestry dętej pod okiem kapelmistrza Leszka Górkiewicza. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kolędy i utwory klasyki światowej. Wspólnie z orkiestrą kolędowaliśmy pod szopką na zewnątrz kościoła. W tym miejscu należą się słowa podziękowania członkom orkiestry, dzięki ich zaangażowaniu i pomocy co roku powstaje szopka, która cieszy nie tylko dzieci. Zwieńczeniem występów był śpiew Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca z Andrychowa. Już 21. rok kapelmistrzem zespołu jest Leon Majkut, choreografem Urszula Wiśniowska. Grupa prezentuje wysoki kunszt artystyczny, o czym świadczą liczne nagrody. W skład zespołu wchodzą dzieci, osoby w średnim wieku oraz seniorzy. To najlepszy dowód na to, że muzyka łączy pokolenia.
Ks. dziekan Bogusław Wądrzyk w serdecznych słowach podziękował za występy i życzył zespołom dalszych sukcesów. Koncert zakończył się fajerwerkami na przykościelnym parkingu.
Przypomnę jeszcze, że 13 stycznia grała nam już po raz 27. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, i wielu z nas zawdzięcza swoje zdrowie dzięki kupionemu sprzętowi przekazanym szpitalom, ośrodkom zdrowia i innym lecznicom oraz wsparciu darczyńców. W Osieku i Głębowicach też grała. Dziękuję wszystkim, którzy wrzucili pieniążka do puszki.
To jeszcze nie wszystko, bowiem także 13 stycznia Orkiestra Dęta z Głębowic pod dyrekcją Włodzimierza Szymanka, zagrała wspaniały koncert wieczorny w kościele w Głębowicach. Zachwycili uczestników aranżacją kolęd i wykonaniem walców wiedeńskich oraz muzyką z filmów światowej klasyki. Przekazano mi, że pan Dariusz Kasperek oczarował wirtuozowską grą na trąbce zebranych słuchaczy. Podziękowaniem dla orkiestry były brawa na stojąco.
W niedzielę 13 stycznia chór Osieczanie uświetnił występem z kolędami mszę świętą w kościele w Dolnym Osieku, a potem chórzyści pojechali na konkurs kolęd do Bystrej Śląskiej, który został zorganizowany po raz III przez parafię Wniebowzięcia NMP wraz z OSP w Bystrej i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Beskidzkiej, zatytułowany Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek „Beskidzka Bitwa na Kolędy” w Bystrej Śląskiej. Był to konkurs skierowany do zespołów szkolnych, polonijnych, zespołów pieśni i tańca oraz zespołów ludowych. Osieczanie wystąpili w kategorii chórów ludowych. Śpiewali 5 kolęd i pastorałek, za co zostali uhonorowani dyplomem i statuetką złota nutka.
Rozalia Ćwiertnia