Fundacja Eurointegracja, wspólnie ze Stowarzyszeniem Dolina Karpia zaprasza na konferencję pn. „Jak zwiększyć udział młodzieży we współpracy lokalnej”, która odbędzie się dnia 5 września 2024 r. w Hotelu Radocza Park Active&SPA w Radoczy.
Konferencja będzie podsumowaniem warsztatów projektu Erasmus+ pn. „Letnia Akademia Współpracy Lokalnej 2024” realizowanego przez Fundację Eurointegracja nad Jeziorem Mucharskim w miesiącach lipiec i sierpień br.
Partnerami projektu są: Małopolska Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie Dolina Karpia i Stowarzyszenie Gościniec 4 Żywiołów, a patronat honorowy nad projektem objął Łukasz Smółka Marszałek Województwa Małopolskiego. Stowarzyszenie Dolina Karpia jako partner projektu, czynnie uczestniczył w realizacji projektu, gdzie przez cały okres wakacji prowadził wykłady na temat marki terytorialnej.
Podczas realizacji projektu uczestnicy zadawali sobie pytania: Czy nasza młodzież ma świadomość, jak wiele można zrobić dla siebie i swojego otoczenia? Jak kształtować odpowiedzialnie przyszłość kolejnych generacji? Od lat w Dolinie Karpia buduje się społeczność związaną z marką karpia zatorskiego, służącą promocji regionu, umacnianiu poczucia tożsamości oraz rekomendacji wysokiej jakości produktów . Działania te odbywają się ponad podziałami administracyjnymi, bowiem korzystają z nich wszyscy mieszkańcy w obrębie 10 gmin i 2 powiatów. Uczestnicy projektu, zastanawiali się nad tym, jak zainspirować młodzież doświadczeniami wypracowanymi w procesie towarzyszącym budowaniu marki lokalnej Dolina Karpia i traktować go jako pomost w kreowanie przyszłości.
Pozytywne efekty tworzenia silnej marki lokalnej Doliny Karpia stały się bazą do projektu „Letnia Akademia Współpracy Lokalnej 2024”. Młodzież biorąca udział w warsztatach przekonała się, jak istotną rolę dla tworzenia i promocji produktu lokalnego pełni współpraca 3 sektorów: samorządu, organizacji społecznych i lokalnego biznesu. Program akademii zawierał m.in. warsztaty w Stowarzyszeniu Dolina Karpia, w Stowarzyszeniu Gościniec 4 żywiołów, spotkania z decydentami, poznawanie atrakcji turystycznych takich jak: Lanckorona, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Sucha Beskidzka, zapora Świnna Poręba, zajęcia rekreacyjne i rozwojowe, akcję wolontaryjną ecowalking (spacer ze sprzątaniem terenu).
Uczestnicy poznali mechanizmy działania i procesy zachodzące przy tworzeniu produktu i marki lokalnej w celu docenienia znaczenia dobrej współpracy dla jakości życia mieszkańców w różnym aspekcie: społecznym, obywatelskim i gospodarczym. Podczas warsztatów analizowali, jaki wpływ na kształtowanie przyszłości ma aktywna młodzież oraz jak można zwiększyć zaangażowanie młodych mieszkańców w działania na rzecz rozwoju regionu.
Dziś obszar wokół Jeziora Mucharskiego, nowego miejsca na mapie Małopolski, stoi w obliczu kształtowania swojego wizerunku jako destynacji turystycznej i miejsca do życia. Jest to szansa, by młodzi ludzie współtworzyli przestrzeń tak, by chciało się tu mieszkać i budować swoją przyszłość.
Zgłoszenia udziału w konferencji prosimy kierować do:
Elżbieta Tomczyk-Miczka
Prezes Zarządu Fundacji Eurointegracja
tel.501411416