„Zwierzę, jako istota żyjąca, jest zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” [art.1 ust.1 Ustawy o ochronie zwierząt (Dz.U.2023, poz.1580)]
Kto utrzymuje zwierzę domowe ma obowiązek zapewnić mu warunki minimalizujące wpływ niekorzystnych czynników pogodowych tj. intensywne opady śniegu, porywisty wiatr czy niskie temperatury, poprzez:
– Ciepłe schronienie czyli szczelną, ocieploną styropianem lub płytą OSB budę ustawioną np. na palecie, która odizoluje ją dodatkowo od podłoża, wyścieloną grubą warstwą słomy;
– Stały dostęp do wody – częste jej wymienianie oraz niewielki dodatek oleju do wody ochroni ją przed zamarzaniem;
– Dostęp do karmy zaspakajającej potrzeby bytowe zwierzęcia;
Utrzymywanie zwierząt na uwięzi (łańcuchu), jeśli jest to konieczne, jest dozwolone lecz nie dłużej niż 12 godzin w ciągu doby oraz pod warunkiem, że jej długość wynosi min. 3 metry i pozwala na swobodną zmianę pozycji ciała, a nawet ruch umożliwiający zwierzęciu ogrzanie się.
Niezapewnienie zwierzęciu, przez posiadacza, warunków chroniących go przed skutkami niekorzystnych czynników atmosferycznych, podlega karze grzywny lub aresztu [art.37 Ustawy o ochronie zwierząt], a w sytuacji zagrożenia jego zdrowia i życia jest traktowane jako znęcanie się nad nim i jako przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 [art.35 ust.1A Ustawy o ochronie zwierząt].
.