„Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami” to kampania prewencyjna Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która ma na celu zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym i popularyzowanie zasad ochrony środowiska naturalnego.
Niebezpieczne substancje to m. in. środki ochrony roślin, nawozy i paliwa. Preparaty te zawierają wiele substancji toksycznych, które wpływają niekorzystnie na zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska. Posiadają zdolność kumulowania się w organizmie, a więc kontakt ze śladową ilością substancji może być groźny dla zdrowia. Bagatelizowanie zasad bezpieczeństwa podczas ich stosowania może zagrażać zdrowiu i życiu nie tylko rolników, ale także osób postronnych. Objawy zatrucia często są mylone z objawami innych chorób. Środki te powodują osłabienie, zmęczenie, alergiczne reakcje skóry, utrudniają widoczność, prowadzą do zmian martwiczych wątroby, schorzeń naczyniowych oraz porażeń układu nerwowego.
Skutki nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy podczas stosowania niebezpiecznych substancji:
- Ostre zatrucia wywołane jednorazowym wchłonięciem dużej dawki preparatu,
- Przewlekłe zatrucia, powstające podczas kumulacji w organizmie małych dawek substancji niebezpiecznych przez dłuższy czas
- Problemy zdrowotne – nawet po upływie kilku lub kilkunastu lat – trudne do identyfikacji i powiązania objawów z ekspozycją na działanie szkodliwych substancjami w przeszłości
- Skażenie środowiska naturalnego i szkodliwy wpływ na pożyteczne organizmy pszczoły miodne
10 zasad bezpiecznego stosowania niebezpiecznych substancji/ środków ochrony roślin:
- Nabywaj preparaty wyłącznie z legalnych źródeł i zawsze stosuj się do zaleceń zawartych na etykiecie.
- Nie transportuj środków ochrony roślin razem z paszami oraz artykułami spożywczymi.
- Przechowuj preparaty w oryginalnych, szczelnie zamkniętych i czytelnie oznaczonych opakowaniach. Miejsce ich przechowywania musi myć zamknięte na klucz, wyposażone we właściwe oświetlenie i wentylację.
- Używaj odpowiednio dobranych środków ochrony indywidulanej. Pamiętaj, że w czasie pracy nie wolno jeść, pić oraz palić tytoniu.
- Roztwór przygotuj w miejscu do tego przeznaczonym, używaj pojemników i sprzętów przeznaczonych do tych prac.
- Wykonuj pracę wyłącznie sprawnym sprzętem technicznie i skalibrowanym, a po wykonaniu zabiegu dokładnie umyj agregat z dala od budynków mieszkalnych, inwentarskich oraz ujęć wodnych.
- Resztki cieczy użytkowej oraz wodę użytkową do czyszczenia aparatury przeznaczonej do zabiegów rozpyl na opryskanym polu lub polu nieużytkowanym rolniczo.
- Traktuj puste opakowania po preparatach jak niebezpieczne odpady, a trzykrotnie wypukane opakowania zwracaj do sklepu, gdzie zostały zakupione.
- Zmieniaj kombinezon po każdym dniu pracy, rękawice po każdym użyciu.
- Po zakończeniu pracy ze substancjami niebezpiecznymi/ środkami ochrony roślin umyj ręce, twarz i całe ciało ciepłą wodą z mydłem a także przepłukaj jamę ustną oraz zmień ubranie i bieliznę.
Postępowanie przy podejrzeniu zatrucia niebezpiecznymi substancjami:
- Wezwij pomoc – zadzwoń pod nr alarmowy 112, w oczekiwaniu na pomoc nie zostawiaj poszkodowanego samego
- Spróbuj zidentyfikować truciznę – jeśli to możliwe porozmawiaj z poszkodowanym
- Nie wywołuj wymiotów, nie neutralizuj substancji chemicznych w żołądku – decyzja należy do lekarza
- Jeśli poszkodowany jest przytomny zachęć go do przepłukania jamy ustnej letnia wodą
Rolniku pracuj bezpiecznie, z wyobraźnią i świadomością zagrożeń.