Szóstą gminą jaką odwiedzimy w ramach akcji promocyjnej #OdkrywamySkarbyDolinyKarpia będzie gmina Brzeźnica. Na jej terenie poszukiwać będziemy usług i produktów wyróżnionych znakiem marki lokalnej Dolina Karpia.
Gmina Brzeźnica położona w powiecie wadowickim składa się z 13 wsi. Na południu gminy góruje Pasmo Draboża zwane też Pasmem Niedźwiedzim, stanowiące część Pogórza Wielickiego. Symbolem gminy jest łódź (galar) oznaczająca atrakcyjne położenie w obszarze nadwiślańskim i nawiązująca do historii regionu – tradycji flisackiej sięgającej średniowiecza. Wtedy rozwinęła się tu żegluga rzeczna. Wieś Łączany stała się kolebką wytwarzania galarów, a okoliczni mieszkańcy opanowali sztukę flisactwa. Będąc w okolicy warto spróbować obwarzanka pobiedrskiego – wpisanego na listę produktów tradycyjnych województwa małopolskiego.
Witrażowych kompozycji będących symbolem marki lokalnej Dolina Karpia w gminie Brzeźnica można szukać w 3 miejscach:
– płynąc kajakiem z firmą kajaki-na-wisle.pl lub uczestnicząc w markowych wizytach studyjnych
– w Pasiece u Wojtka w Marcyporębie
– w Winnicy Marcyporęba.
Spływy kajakowe z firmą kajaki-na-wisle.pl prowadzą słynnym Szlakiem Kajakowym Doliny Karpia. To ciekawa forma spędzania czasu i niecodzienne doświadczenie, które polega na oglądaniu Doliny Karpia z zupełnie innej, wodnej perspektywy.
Warto podkreślić, że usługa obejmująca spływy kajakowe Wisłą i Kanałem Łączańskim została wyróżniona znakiem marki lokalnej Dolina Karpia, co jest dodatkową zachętą do spróbowania swoich sił przy wiosłach. W ramach atrakcji można korzystać z wiedzy doświadczonych przewodników oraz czerpać radość z relaksu na wodzie. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci od 4 roku życia. Ponadto firma zajmuje się także organizacją markowych wizyt studyjnych. To oferta, na którą składa się jedno-, dwu- lub trzydniowy program wizyty w obiektach posiadających znak marki lokalnej Dolina Karpia. To unikatowa oferta prezentująca to co najlepsze w Dolinie Karpia – produkty i usługi wysokiej jakości, związane z regionem, przyjazne dla klienta i środowiska, począwszy od obiektów noclegowych i gastronomicznych, po oferty warsztatów edukacyjnych i rekreacyjnych.
Po aktywnym dniu warto odwiedzić Pasiekę u Wojtka w Marcyporebie i spróbować miodu wielokwiatowego. Naturalny miód wielokwiatowy smakuje wybornie oraz zawiera cenne substancje odżywcze, olejki eteryczne i składniki mineralne. Do przygotowania miodu wielokwiatowego potrzebne jest też serce, poświęcenie i pasja do pszczelarstwa, a tego nie brakuje w Pasiece u Wojtka, gdzie zarówno gospodarz, jak i wiele pszczelich rodzin ciężko pracują, aby dostarczyć niezwykły miód.
Warto dodać, że gmina Brzeźnica to stolica polskiego pszczelarstwa o wielowiekowych tradycjach oraz największe skupisko pszczelich rodzin w skali Polski. Miód wielokwiatowy z Pasieki u Wojtka został doceniony i wyróżniony certyfikatem marki lokalnej Dolina Karpia, co jest potwierdzeniem naturalnego pochodzenia oraz pielęgnacji wieloletniej tradycji pszczelarskiej.
Zaledwie kilka kroków od Pasieki znajduje się Winnica Marcyporęba, gdzie można skosztować Cydru Lekkiego Premium, nowego produktu wyróżnionego znakiem marki lokalnej Dolina Karpia. Cydr Lekki Premium, to fermentowany wyrób winiarski z jabłek starych polskich odmian takich jak: Szara Reneta, Grochówka, Antonówka, pochodzących z obszaru Doliny Karpia, wytwarzany tradycyjną metodą szampańską. To napój alkoholowy musujący poddawany dwóm procesom fermentacji. Pierwszy proces ma na celu wytworzenie cydru bazowego i uzyskanie odpowiedniego poziomu alkoholu, aromatyczności, taniczności oraz wysokiego poziomu garbników. Drugi proces fermentacji ma na celu wytworzenie struktury musującej charakteryzującej się dużą integracją dwutlenku węgla z docelowym napojem.
Więcej informacji znajduje się na stronach: www.kajaki-na-wisle.pl, www.winnicamarcyporeba.pl, www.dolinakarpia.eu/produkty/miod-wielokwiatowy/, www.dolinakarpia.eu.
Za tydzień zapraszamy do kolejnej gminy, tym razem skarbów marki lokalnej będziemy szukać w Zatorze!
Zdjęcia: Marcin Gałek, Anna Świątek