Menu Zamknij

Komunikat w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego uzależnionych od niepełnosprawności w związku ze zmianami warunków wydawania orzeczeń o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności

Osoba zainteresowana otrzymaniem po 30 września 2024 r. świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności powinna złożyć w organie właściwym (Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osieku) wniosek o dane świadczenie po uzyskaniu nowego orzeczenia  o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności albo, nie mając nowego orzeczenia – z zaświadczeniem, o którym mowa w art. 6bb ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, określającym termin ważności dotychczasowego orzeczenia.

Celem zachowania ciągłości wypłat niezbędne zatem będzie:

1.Złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności w okresie ważności swojego aktualnego orzeczenia.

2.Przedłożenie zaświadczenia wydanego przez Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności potwierdzającego fakt złożenia nowego wniosku o ustalenie niepełnosprawności do wiadomości i wykorzystania przez właściwy Ośrodek realizujący świadczenia rodzinne.

3.Złożenie nowego wniosku o ustalenie prawa do danego świadczenia rodzinnego uzależnionego od niepełnosprawności NIEZWŁOCZNIE po uzyskaniu ww. zaświadczenia, a następnie kolejny raz – w przypadku wydania przez Zespół Orzekający nowego orzeczenia ustalającego niepełnosprawność.

Zgodnie z art. 6bb ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2024 poz. 1165):

ust. 1: Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

ust. 2: Orzeczenia o niepełnosprawności, o których mowa w ust. 1, zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.

ust. 3: Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

Scroll Up Skip to content