Wójt Gminy Osiek informuje, że od lipca 2023 r. rozpoczną się kontrole zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
Zgodnie z zapisami art. 5 ust. 1 pkt 2, 3a, 3b ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek:
- przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a gdy jest to niemożliwe wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych;
- gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych lub osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków;
- pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku
w gminach, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek podpisać umowę z firmą posiadającą zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości ciekłych z terenu Gminy Osiek oraz posiadać taką umowę i dowody uiszczenia opłaty za te usługi do wglądu.
Kontrola polegać będzie na wezwaniu właściciela nieruchomości do Urzędu Gminy w Osieku celem przedłożenia umowy zawartej z przedsiębiorcą oraz okazaniu dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba zgodnie z częstotliwością zawartą w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Osiek tj.:
– dla zbiorników bezodpływowych – nie rzadziej niż dwa razy do roku.
– dla przydomowych oczyszczalni ścieków – zgodnie z dokumentacją techniczną oczyszczalni.
Prosimy Państwa o współpracę i udostępnienie niezbędnych dokumentów będących przedmiotem kontroli. Ponadto informujemy, że osoby które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków powinny to uczynić niezwłocznie.
Wykaz podmiotów uprawnionych do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na terenie Gminy Osiek:
Lp. | Siedziba i adres firmy lub imię, nazwisko i adres przedsiębiorcy, dane kontaktowe |
1 | Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Osieku ul. Ceglana 2 32 – 608 Osiek Tel. 338411008 gzgk@osiek.pl |
2 | Przedsiębiorstwo Komunalne „KOMAX” Sp. z o.o. ul. Mickiewicza 8 32 – 650 Kęty Tel. 338452770 komax@komax.pl |
3 | Eko – Trak Katarzyna Bertolin ul. Wypoczynkowa 38 32 – 625 Skidziń Tel.512 244 980 biuro@eko-trak.com |
4 | FTU MiiG Trans Arkadiusz Płachta |
5 | Zakład Komunalny Gminy Oświęcim Sp. z o.o. ul. Czarna 8 Brzezinka 32- 600 Oświęcim Tel. 789 184 356 zkgo@zkgo.gminaoswiecim.pl |
6 | PHU Żaneta Grabowska ul. Jaśminowa 21 32 – 608 Osiek Tel. 535 486 023 |
7 | Spółdzielnia Usług i Produkcji „Kęt-Rol” |
W związku ze zmianą przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 9 sierpnia 2022r. dotyczącym art. 6 ust. 5aa Wójt zobowiązany jest prowadzić kontrolę w tym zakresie co najmniej raz na dwa lata zgodnie z ustalonym planem kontroli.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za brak umowy i/lub brak potwierdzeń wywozu nieczystości ciekłych właścicielowi grozi kara grzywny.
Art. 10 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje kary grzywny dla osób nieprzestrzegających obowiązków określonych w art. 5 ust. 1 oraz regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Osiek.
Karze grzywny podlega także ten kto utrudnia lub udaremnia przeprowadzenie kontroli.
Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
NIEDOPUSZCZALNE JEST, BY ŚCIEKI Z BUDYNKÓW MIESZKALNYCH BYŁY GROMADZONE I WYWOŻONE WSPÓLNIE Z GNOJÓWKĄ LUB GNOJOWICĄ NA GRUNTY ROLNE.