Portal
Koncert chóru zespołu „Śląsk” w Osieku zwieńczył obchody 700-lecia wsi

Nie lada gratka trafiła się miłośnikom pięknych pieśni – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w Osieku19 listopada. Sala WDK wypełniła się widzami – wielu osieczan przyszło na koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych w świecie zespołów ludowych, którego historia i początki sięgają ubiegłego wieku.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Ich siedziba mieści się w pałacu w Koszęcinie. Zespół to ponad 120 artystów: chóru, baletu i orkiestry. W Osieku gościło 23 chórzystów; 12 pań i 11 panów. Do śpiewu akompaniował Krzysztof Anczyk.

Nie ma kontynentu i niewiele jest krajów na świecie, gdzie zespół nie występował, pozostawiając po sobie wielkie artystyczne wrażenie i sympatie widzów. Podobnie było w Osieku, gdzie zespół podbił serca mieszkańców – publiczność długimi owacjami na stojąco, nagrodziła artystów.

Takiego śpiewu można słuchać latami, ich dorobek warto pokazywać dzieciom czy wnukom. Zapomniałam, że taki piękny zespół istnieje i bardzo się cieszę, że mogłam przyjść, zobaczyć i posłuchać pięknych głosów – mówi jedna z uczestniczek. Tacy artyści powinni częściej przyjeżdżać do nas – dodała.

W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy między innymi piosenki biesiadne i ludowe: Szła dzieweczka, Karliku, Fajeczka, czy Karolinka.

W swoim repertuarze zespół posiada zarówno programy, których wykonanie angażuje pełen skład artystyczny, jak i poszczególne formacje oraz solistów.

Jeśli chodzi o solistów to w wykonaniu trzech tenorów: Michała Borkowskiego, Piotra Koprowskiego i Piotra Nikiela usłyszeliśmy pieśni klasyczne i operowe między innymi O sole mio i z opery Giacomo Pucciniego Turandot arię Nessun Dorma, a także Brunetki, blondynki.

GALERIA ZDJĘĆ

Rozalia Ćwiertnia