Portal
Dożynki 2018 w Głębowicach
„To co pługiem zaorzesz, to co ręką zasiejesz, wrośnie w Twoją ojczyznę, wrośnie w Twoją nadzieję! To co zbierzesz we żniwa, co wymłócisz w mozole, będzie pieśnią skowronka, będzie śladem na czole. To co dzielić potrafisz, mnożyć będzie się w pocie i rozdzwoni się w sercu, w błękicie i w złocie."
(autor nieznany)

Organizatorami święta rolników i całej wsi w Głębowicach 12 sierpnia były Rada Solecka i Koło Gospodyń Wiejskich. Tak jak w poprzednich latach korowód dożynkowy wyruszył spod WDK na uroczystą dziękczynną mszę świętą sprawowaną przez proboszcza ks. Krzysztofa Błachuta. Mszę świętą uświetniła Amatorska Orkiestra Dęta z Głębowic pod dyrekcją Włodzimierza Szymanka. Podczas mszy ksiądz proboszcz podziękował Bogu za pomyślne żniwa i otrzymane dary, poświęcił wieniec dożynkowy, chleb z tegorocznego ziarna, kosz owoców i wino. W homilii zwrócił się do rolników z podziękowaniem za ich ciężką, nie zawsze zadowalającą pracę na roli.
Zgodnie z tradycją dożynkową na placu przy WDK, członkinie KGW Głębowice przywitały wszystkich zebranych doskonałym drożdżowym ciastem, władzę przyśpiewkami, a potem przekazały na ręce wójta Jerzego Mieszczaka bochen chleba z prośbą, aby go sprawiedliwe dzielił, a wieniec dożynkowy sołtys Edycie Matyjasik-Kulig. Podziękowania i życzenia dla rolników złożył wójt, zwrócił się do zebranych:
„Szanowni Państwo, Drodzy Rolnicy, Dostojni Goście.
Serdecznie witam wszystkich przybyłych na dzisiejszej uroczystości dożynkowej. Gorąco witam gospodarza dzisiejszych dożynek p. sołtys Edytę Matyjasik-Kulig oraz wszystkich rolników, dzięki którym mogliśmy dzisiaj podczas dziękczynnej Mszy Świętej złożyć na ołtarzu pachnący bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna.
Za ten dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam serdeczne podziękowania.
To piękne święto jest uwieńczeniem całorocznego trudu polskich rolników, podziękowaniem za szczęśliwe zebranie plonów oraz prośbą o zbiory mające zapewnić urodzaj w następnym roku.  
W tym szczególnym dniu wszystkim rolnikom w imieniu własnym oraz samorządu gminy dziękuję za to, że w codziennym trudzie, pocie czoła troszczycie się o to, by żaden z owoców naszej polskiej ziemi nie został zmarnowany i by na żadnym stole nie zabrakło nigdy chleba.
Dziękuję proboszczowi Krzysztofowi Błachutowi za uroczystą mszę świętą dziękczynną w intencji rolników. Dziękuję paniom z Koła Gospodyń Wiejskich i członkom Rady Sołeckiej za trud przygotowania dzisiejszej uroczystości dożynkowej oraz kultywowanie tradycji i wartości, według których żyły pokolenia naszych przodków. Dziękuję Orkiestrze Dętej.
Dziękuję wam wszystkim zebranym: mieszkańcom i gościom, za udział w tym ważnym dla Głębowic święcie”.
Na ręce gospodarza dożynek p. sołtys wójt złożył bukiet kwiatów i życzenia pomyślności dla wszystkich uczestników święta plonów.
Do życzeń dołączył przewodniczący Rady Gminy Jerzy Czerny, który też wręczył p. sołtys wiązankę kwiatów. Podziękowania za wszystko, zwłaszcza zmianę wizerunku wsi, władzom Osieka przekazała p. sołtys.
Po części oficjalnej na scenie pojawiła się Amatorska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Włodzimierza Szymanka. Orkiestra występuje na ważniejszych uroczystościach kościelnych oraz gminnych. Bierze udział w wydarzeniach kulturalnych, tworząc profesjonalną oprawę muzyczną podczas imprez organizowanych przez Centrum Kultury. Dziękujemy im za mistrzowsko wykonane utwory największych światowej sławy artystów.
Święto plonów to także dobra zabawa, na scenie wystąpił zespół muzyczny ARKADIA z Rudy Śląskiej. Grają i śpiewają w rytmie disco-polo. Uczestnicy dożynek dobrze się bawili przy ich śpiewie: Grecki raj, Chcę swój dom, Sobą być, Melodia dwóch serc i inne. Było coś dla ducha, musi być i dla ciała, a o to zadbały panie z KGW, którym pomagali panowie. Polowy bufet gastronomiczny pod wodzą Piotra Kowalskiego, Jacka Blarowskiego i Jakuba Wolasa działał niezawodnie, napoje, kiełbaski i oczywiście najlepsze pod słońcem prażone. Uroczystości dożynkowe zakończyły się zabawą taneczną, przygrywał zespół „Level”.
A my dziękujemy organizatorom za przygotowania, p. Sylwii za prowadzenie imprezy, paniom w kuchni za ich niestrudzoną pracę, a wszystkim za udział w wiejskiej uroczystości dożynkowej, dziękujemy także sponsorom.
Sponsorzy dożynek w 2018 r.:
Edyta i Gerard Kulig, Bożena i Ryszard Wandor, Dorota i Daniel Trzaska, Wioletta i Przemysław Holak, Agnieszka i Sławomir Kurek, Renata i Łukasz Ryba, Karolina i Dariusz Kasperek, państwo Makuch właściciele sklepu w Głębowicach.
 
Rozalia Ćwiertnia