Portal
XIX Dni Osieka
Za nami Dni Osieka, czyli dwa dni dobrej zabawy. Po sobotnim rajdzie rowerowym, zabawie tanecznej, niedzielnej loterii i koncertach gwiazd Akurat i Dżem, będziemy mieli mnóstwo pozytywnych wspomnień.
Świętowanie rozpoczął koncert orkiestry dętej z Głębowic pod dyrekcją Włodzimierza Szymanka, który szybko zgromadził tłum ludzi pod sceną. W ich wykonaniu usłyszeliśmy muzykę klasyczną, rozrywkową, marszową, ludową, a nawet taneczną. Orkiestra gra już od 144 lat, gratulujemy! Dziękujemy im za tworzenie duchowego krajobrazu naszych małych ojczyzn. Za namiotami dla widzów usadowiło się stanowisko loterii fantowej, do którego stała niekończąca się kolejka, obok było stoisko Stowarzyszenia Doliny Karpia. Obecni degustowali wspaniałą zupę rybną, karpia wędzonego, pasztet z ryb, można było też zapoznać się z atrakcjami Doliny Karpia. Po drugiej stronie ulicy pełne ręce roboty miało wesołe miasteczko dla dzieci, karuzele, trampoliny, malowanie buzi, cukrowa wata i lody; jak mówi stare powiedzenie „dla każdego coś dobrego”. Na parkingu za budynkiem urzędu dorośli mogli skorzystać z bufetów, zaopatrzonych w różnorodne dania, napoje ciepłe i zimne (chociaż tych drugich sprzedało się zapewne mniej, ponieważ wiał zimny wiatr i chwilowo występowały przelotne opady deszczu).
Po koncercie orkiestry z Głębowic, na scenie pokazały się roześmiane buzie przedszkolaków w przepięknych strojach, ćwiczące pod okiem swoich pań z ZSP Nr 1. Wystąpiło siedem grup przedszkolnych, a rodzice zafascynowani swoimi pociechami nie tylko nagrywali występy taneczne i robili zdjęcia, ale spod parasoli bili także gromkie brawa, które szczerze się maluchom należały. Nieco później, dwa zespoły taneczne, działające przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu zaprezentowały ciekawy układ choreograficzny. Na co dzień dzieci trenują z panią Joanną Kobielą w WDK w Głębowicach. Rozdano również nagrody wygrane w gminnym konkursie plastycznym „POLSKA MOJA OJCZYZNA, POLSKA MÓJ DOM”. I miejsce zajęła Emilia Kolasa, II miejsce: Tymoteusz Płonka, Lidia Płonka, Jakub Mrzygłód, Aleksander Adamus, Dawid Drabczyk Michalina Zięba, Kacper Drozdowski, Michał Bąbacz, III miejsce: Nikola Luranc, Kaja Głuszek, Jakub Lis, Malwina Mikuła, Julia Kałat. Wyróżnienie otrzymali: Natalia Domasik, Emil Wysogląd, Matusz Fudala, Wojciech Klęczar, Natasza Makuch, Maria Luranc, Miłosz Biesik, Adam Domasik, Aleksandra Słomka, Anna Sala, Sławomir Cinal. Nagrodzone prace można oglądać na pokonkursowej wystawie w Urzędzie Gminy (I piętro obok biblioteki).

Prowadzący po występach dzieci zaprosił uczestników na koncert zespołu Abba Family. Śpiewali covery grupy Abba. Wokaliści oprócz przygotowania muzycznego wyróżniają się na scenie umiejętnościami tanecznymi i aktorskimi, do złudzenie przypominają oryginał. Podczas godzinnego koncertu można było poczuć „klimat tamtych lat”, czyli lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. Szwedzki zespół miał ogromny wpływ na kulturę właściwie w całej Europie, również ten wpływ zaznaczyli w Polsce. Usłyszeliśmy: Dancing Queen, Mamma Mia, Honey-Honey, Many, many, many i inne przeboje.
Publiczność powitała zespół FENIX entuzjastycznie, gdyż każdy osieczanin powyżej 40-stki zna kapelę z wesel, ślubów, uroczystości gminnych, z przygrywania na zabawach tanecznych. To zespół, który na swoim koncie ma setki zagranych i udanych imprez. Nigdy na dobre nie rozstali się, grają od 1975 r. w różnych składach, a obecnie dają koncerty w Resorcie MOLO. Solistką zespołu jest Magdalena Naglik. Na osieckiej estradzie wystąpili z coverami piosenek i melodii znanych zespołów światowej klasy.
Rozgrzewką przed koncertem głównej gwiazdy był zespół Akurat. Zagrali swe największe przeboje.
Prawdziwym magnesem w niedzielny wieczór był koncert DŻEM gwiazd zespołu inaczej (polscy Rolling Stonesi). Zespół poznaliśmy na początku lat 80., początek jak to w tamtych czasach bywało, to podśpiewywanie w klubach, na zabawach, domach kultury niczym nasz FENIX. Zespół nie miał początkowo stałego składu, dopiero dojście Ryszarda Riedla dało jakby nowy początek, co doprowadziło do udziału w festiwalu w Jarocinie. Nie będę zanudzała biografią zespołu, ważne, że gościliśmy zespół na Dniach Osieka, przypomnę jeszcze, że w 2016 r. po 23 latach nieobecności wrócił na Rawę Blus i obecnie weterani ciągle jeszcze mają plany na przyszłość.
Dwa dni dobrej zabawy zakończyły się pokazami fajerwerków. Dziękujemy organizatorom Gminnemu Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku, Wójtowi, Radzie Gminy, Sponsorom i Mieszkańcom za udział. Do zobaczenia za rok na kolejnym święcie gminy.
W tym miejscu dziękuję sponsorom Dni Osieka. Oto lista darczyńców.
AKSAM – Beata i Adam Klęczar
ABS BANK SPÓŁDZIELCZY
ARC-POL Wytwórnia makaronów
AUTO-SPRINT Elżbieta Linkiewicz
 ARNIKA - apteka
FH „BARBARA” Barbara Sobecka
BESKID MEDIA
BLUE SPORT Witold Hałat
EUROGUM – Krzysztof Górowicz
EDI KOMPLEX Sklep rolniczy „Kurka” Kęty
GMINNA SPÓŁDZIELNIA „Samopomoc Chłopska” w Osieku
ICE MASTRY – Maria i Stanisław Ziębińscy
KOTŁO-BUD Osiek
KEN PAK Zdzisława Krupnik
KÓŁKO ROLNICZE w Osieku
USŁUGI SZKLARSKIE- Marian Kocemba
KOTŁY-PŁONKA – Zbigniew Płonka
MOLO RESORT
MYJNIA – Michał Pomorzewski
OŚRODEK HODOWLI ZARODOWEJ W OSIEKU
RADA GMINY Osiek
ROLNICZA SPÓŁDZIELNIA PRODUKCYJNA w Osieku
SKLEPY DELFIN Mariusz Piecha
STAL-MET Łukasz Marcela
 „KAKTUS”sklep wielobranżowy Urszula i Krzysztof Sobeccy
STREFA PIĘKNA - Kinga Zyzańska
STACJA KONTROLI POJAZDÓW– Mariusz Klekot
USŁUGI TRANSPORTOWE – Henryk Wandor
WOJ-TRANS Jolanta Wojas Jekiełek
WOJT GMINY Osiek
FRYZOTERAPIA- Zemła
ZAKLAD STOLARSKI– Kramarczyk Jan, Sobecki Jerzy, Szypuła Jerzy
 

Rozalia Ćwiertnia