Portal
Rodzinny piknik z okazji Dnia Dziecka w Osieku

Podczas święta wszystkich dzieci i u nas nie zabrakło wielu różnorodnych atrakcji. Jak co roku, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku wraz z partnerami imprezy szkołami podstawowymi i przedszkolami, zaprosili zarówno najmłodszych mieszkańców gminy, jak i tych trochę starszych, którzy ciągle mają w sobie dziecko, do wspólnej zabawy. Dzień Dziecka w Osieku to wiele wydarzeń specjalnych, jak chociażby pokaz najnowszego sprzętu strażackiego, czy policyjne stoisko profilaktyczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Dzieci i młodzież zapoznawały się z pracą policjanta, chętnie przymierzały czapki, kamizelki, a także wsiadały za kierownicę radiowozów, natomiast ich rodzice uwieczniali tę chwilę, robiąc pamiątkowe zdjęcia. Niedzielne święto było również okazją, by przeprowadzić zbiórkę charytatywną. Dochód ze sprzedaży ciasta, przygotowanego przez nauczycieli i Radę Rodziców z ZSP nr 1, przeznaczony zostanie na wsparcie dla rodziców Adrianka. Tuż przy wejściu na plac wolontariuszki ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Osieku malowały na dziecięcych twarzach słodkie kociaki lub kolorowe motyle. Nadmiar energii, której nigdy dzieciom nie brakuje, można było wyładować, biorąc udział w konkurencjach sportowych na boisku za salą gimnastyczną, natomiast w boksach plastycznych „Chodź, pomaluj mój świat” dzieci dawały upust swojej wyobraźni pod okiem pań z przedszkola, skakały na dmuchanych zamkach, bawiły się także w gry bez prądu i w gigantyczne rzutki. W sali gimnastycznej odbył się spektakl edukacyjny „Nie pal przy mnie, proszę” pt. „Sąd nad papierosem”, przygotowany przez nauczycielki p. Marię Ziębę i Ewę Jekiełek. Na pikniku obsługę gastronomiczną zapewniały panie ze Stowarzyszenia Integracyjnego „Wspólna Sprawa”.

Świętowanie tradycyjnie zaczęło się od występów najmłodszych artystów. Uczestników pikniku powitał wicewójt Marek Jasiński, życząc wszystkim dobrej zabawy. Pierwsze wystąpiły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 2, pokazały nam tańce narodowe, które wytrwale ćwiczą na okoliczność 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zobaczyliśmy krakowiaka, a jak się tańczy walczyka pokazały nam pięciolatki prowadzone przez panią Anię Walus. Jarzębinki pod kierunkiem p. Katarzyny Matlak i sześciolatki pod opieką p. Cecylii Kacorzyk zaprezentowały krakowiaka. Kolejno wystąpiły formacje taneczne ze Szkoły Podstawowej nr 1 Impuls, Słodziaki i Blask. Gromkie oklaski i zachwycone miny rodziców wskazywały, że występy dzieci bardzo się podobały. Sporych emocji dostarczyła drużyna karateków, którą prowadzi sensei Robert Rybak zrzeszony w Klubie Sztuk Walki „Chikara”. W Osieku trenuje swoich podopiecznych od dziewięciu lat. (O osiągnięciach karateków pisaliśmy w 3. numerze „Ech Osieka”). Mali karatecy pokazali bardzo wysoki poziom umiejętności a na finiszu pan Rybak roztrzaskał gołą ręką 10, słownie dziesięć, pustaków, czym wzbudził wielki podziw i otrzymał wielkie brawa.

Dzieci z uśmiechami na buziach obejrzały teatrzyk „Czerwony Kapturek”, a po spektaklu czekały na nie konkursy z nagrodami. Dzieci korzystały z różnych atrakcji przygotowanych na terenie szkolnego boiska: dmuchany zamek, gigantyczne rzutki, wata cukrowa i gry bez prądu.

Impreza 3 czerwca połączona była z prezentacją zespołów w ramach IV Spotkania Folklorystycznego Sami Swoi, które zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim HAJDUKI wraz z OCK i Gminnym Centrum Kultury w Polance Wielkiej oraz Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku.
•    Hajduki

Jako pierwsza wystąpiła grupa średnia Hajduki. Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim Hajduki. W pierwszym wejściu zaprezentowali kujawiaka z oberkiem oraz pieśni i tańce z regionu lubelskiego. W drugim na scenie pokazała się starsza grupa. Zatańczyli tańce z regionu kujawskiego.

Po nich na scenę wkroczyli artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska. Grupę młodych ludzi połączyła pasja i niesamowita energia. Wykonują taniec z elementami akrobatyki, są nietuzinkowi, bowiem w ich aranżacjach odnajdujemy inspiracje jazzem.

Jako trzeci wystąpił Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów”, który zaprezentował program „Albośmy to jacy tacy” – wiązankę tańców krakowskich z pogranicza śląsko-krakowskiego z dodatkiem tańców narodowych.

Tanecznym krokiem wszedł na scenę Zespół Pieśni i Tańca „Kęty”. Występuje on z akompaniamentem kapeli ludowej.

Osiecki festiwal Sami Swoi nie obył by się bez naszych zespołów. Chór „Osieczanie” wystąpił z nowym repertuarem.

Na koniec spotkania zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Zespół Pieśni i Tańca Kotlina. Zaprezentował pieśni i tańce krakowskie.

Po tych wszystkich wrażeniach artystycznych dyrektor GCKCiS w Osieku Krystyna Dusik wraz z wicewójtem Markiem Jasińskim, panią Katarzyną Kopaczewską bardzo serdecznie podziękowali zespołom za występy, a przedstawicielom zespołów wręczyli dyplomy i symboliczne pamiątki z Osieka.

GALERIA ZDJĘĆ

Rozalia Ćwiertnia