Portal
XVII Festiwal Kolęd i Pastorałek

14 stycznia w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła odbyło się spotkanie z kolędą im Piotra Jakóbca. Patronat nad imprezą objął starosta bielski Andrzej Płonka. Organizatorami byli Polski Związek Chórów i Orkiestr, oddział w Bielsku-Białej, starostwo bielskie i Gminne Centrum Kultury,Czytelnictwa i Sportu w Osieku. Usłyszeliśmy m.in. „Hej z nieba idzie Boża Dziecina”, „Cicha noc”, „Mędrcy świata”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Wszystkich zebranych parafian powitał ks. Proboszcz Bogusław Wądrzyk.

Na samym początku usłyszeliśmy kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru „Benedictus” z Brennej, któremu dyrygowała Jadwiga Tomala. Chór powstał 6 stycznia 1997 roku, tworzą go dzieci i dorośli, w ubiegłym roku obchodzili jubileusz 25-lecia.

Kolejne kolędy i pastorałki wykonał chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty”, działający przy Domu Kultury w Wolbromiu. Dyrygentką jest Neonila Piekarz. Swoje początki chór datuje na 2004r. i z każdym rokiem liczba jego słuchaczy rośnie.

Kolejni, to chór mieszany „Echo” z Bielska-Białej, dyrygent Teresa Adamus. Chór istnieje od 1919r., w przyszłym roku obchodził będzie stulecie. Od 1970 roku działa pod egidą Domu Kultury Włókniarzy podległemu pod Miejski Dom Kultury.

Zagrała nam nasza orkiestra dęta pod dyrekcją Leszka Górkiewicza. Orkiestra uczestniczy we wszystkich uroczystościach kościelnych i gminnych. Do nabycia jest płyta orkiestry, na której nagrali m.in.: I willsurvive – w aranżacji. B. Szulakiewicza, Ona tańczy dla mnie – w aranżacji Marka Wójcika.

Orkiestra zachęca do zakupu płyty, dyrygenci chórów i orkiestry otrzymali od Centrum Kultury w Osieku pamiątkowe dyplomy i statuetki.

Wszyscy koncertujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a na zakończenie kolędowaliśmy pod szopką przed kościołem. Podsumowaniem były kolorowe fajerwerki.

Czas świętowania jeszcze się nie skończył . W niedzielę 21 stycznia na koncercie w kościele Św. Andrzeja Apostoła w Osieku usłyszeliśmy czterogłosowy chór mieszany  WRZOS z Głębowic. Dyrygował Leszek Górkiewicz, kolejno wystąpił chór OSIECZANIE pod dyrekcją Andrzeja Luranca. Chór w tym roku będzie obchodził 35 lecie powstania, juz teraz przygotowują się do jubileuszu. Na zakończenie koncertu zespół pieśni i tańca KOTLINA polonezem otwarli swój występ.  Zespołowi towarzyszyła kapela pod dyrekcją Alicji Gębali. Dziękujemy im wszystkim, że jeszcze raz mogliśmy przeżywać uroczyste chwile Narodzenia Dzieciątka Jezus.

GALERIA ZDJĘĆ

Rozalia Ćwiertnia