Portal
Dożynki pachnące chlebem i ciastem drożdżowym

Głębowickie Koło Gospodyń Wiejskich i Rada Sołecka stanęły nie po raz pierwszy na wysokości zadania i przygotowały piękne i radosne Święto Plonów. Jego najbardziej oczekiwanym akcentem był korowód, na czele którego szła orkiestra dęta pod dyrekcją Włodzimierza Szymanka, za nimi panie z KGW w regionalnych strojach, zaproszeni goście i mieszkańcy wsi. Korowód przeszedł spod WDK do parafialnego kościoła na uroczystą, dziękczynną mszę świętą, odprawioną przez ks. proboszcza Krzysztofa Błachuta. Podczas homilii ksiądz dziękował rolnikom za trud pracy i życzył dobrych plonów. Mszę świętą dożynkową uświetniła miejscowa orkiestra dęta. Podczas nabożeństwa delegacja mieszkańców Głębowic ofiarowała wieniec, chleb i owoce - symbole tegorocznych zbiorów.

Jak co roku organizatorki przygotowały ceremoniał dożynkowy, były przyśpiewki wykonane przez panie z tzw. "starego chóru". Ważnym symbolem dożynek jest wieniec uwity z tegorocznych zbóż, w tym roku wykonały go z największą starannością i elementami tradycji panie: Maria Sala, Ewa Blarowska i Anna Rafacz. Ważnym symbolem  jest również chleb, upieczony z tegorocznych zbóż przez piekarnię Marczyńskich. Podczas ceremonii chleb przekazano wójtowi Osieka Jerzemu Mieszczakowi, a wieniec sołtys Edycie Matyjasik-Kulig. Głos zabrała sołtys  Edyta Matyjasik-Kulig dziękując za przekazane dary, kolejno wójt Jerzy Mieszczak, który zwrócił się do zebranych, w serdecznych słowach podziękował i złożył  życzenia dla  rolników na ręce sołtys, do życzeń dołączył przewodniczący Rady Gminy Jerzy Czerny.

Kolejnym punktem programu były występy miejscowej orkiestry dętej i przedszkolaków pod opieką pani Małgorzaty Lichańskiej. Pomimo wakacji dzieci wraz z rodzicami stawiły się prawie w komplecie. Tańczyły też dziewczynki z zespółu "Promyk" przy WDK Głębowice pod opieką p. Joanny Kobieli. Dziękujemy dzieciom, ale przede wszystkim dziękujemy paniom: Lichańskiej i Kobieli. Uczestników dożynek zaproszono na  widowisko  estradowe "Radosna Biesiada". Trwający dziewięćdziesiąt minut biesiadny występ trzech artystów z częstochowskiego Teatru Małgo:  Bogdan, Marcin i Kaja, aktorzy i konferansjerzy bawili zebranych.
Widowisko zawierało bukiet skeczy, piosenek (m.in. „Szła dzieweczka do laseczka”, „Młode dzieweczki”, itp.) i zabaw, w których uczestniczyła publiczność. A pracy było sporo. Aby wszystko dobrze zorganizować i dopiąć na ostatni guzik, potrzebny był wysiłek i zaangażowanie naprawdę wielu osób. Dożynki przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z ich niezawodną prezeską Heleną Matyjasik na czele, wraz z  członkami Rady Sołeckiej.  Im wszystkim bardzo dziękujemy, dodaje prezeska KGW. Całość imprezy prowadziła p. Sylwia Kawczak.

Kiedyś Głębowice były typową rolniczą wsią, dziś gospodarzy utrzymujących się z rolnictwa jest tutaj niewielu. Mieszkańcy znajdują zatrudnienie w różnych okolicznych  zakładach także na terenie gminy. Święto Plonów zakończyło się zabawą taneczną, grał zespół " Level", dopisała pogoda i uczestnicy zabawy.

Dla uczestników dożynek był dobrze zaopatrzony bufet; między innymi prażone, kiełbaski i zimne napoje.

Zaproszeni goście:
Wójt gminy Osiek Jerzy Mieszczak, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Czerny, wicewójt Marek Jasiński, dyrektor Centrum Kultury w Osieku Krystyna Dusik, starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, ks. proboszcz Krzysztof Błachut, sołtys Głębowic Edyta Matyjasik-Kulig, prezes OSP Głębowice Jerzy Obstarczyk, dyrektor szkoły w Głębowicach Andrzej Sokalski, prezes orkiestry Artur Matyjasik, kapelmistrz orkiestry Włodzimierz Szymanek, prezes LKS Głębowice Artur Domasik, sołtys Osieka Maria Luranc, właściciel piekarni Elżbieta Marczyńska, prezes chóru "Wrzos" Dorota Momot, przewodnicząca Rady Rodziców Ewelina Górkiewicz, prezes KGW Osiek Danuta Jurczyk wraz z zarządem.

GALERIA ZDJĘĆ

Rozalia Ćwiertnia