Portal
Bukiety zielne

11 sierpnia na Groniu w Rzykach w konkursie na najpiękniejszy bukiet zielny uczestniczyło 20 kół gospodyń wiejskich i 18 osób indywidualnych. Łącznie jurorzy ocenili 38 bukietów i wianków. To piękna wielowiekowa tradycja obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny , czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu do kościoła z bukietami idą dzieci wraz z rodzicami. Bukiety niosą młodsi i starsi.

W tym roku w konkursie uczestniczyły przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Gmin; Andrychów, Wieprz, Osiek, Mucharz, Wiśniowa i Wadowice. Przez wieki w pewne dni w roku ludzie święcili w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty , zboża i warzywa. W naszym kraju najważniejszymi takimi okazjami były oktawa Bożego Ciała  kiedy święcono wianki i dzień Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia ) kiedy święcono bukiety. Święta te uzupełniały się wzajemnie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata , a na Zielną – te kwitnące późnym latem. Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok , wierzono że chronią od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Wianki czasami wieszano na drzwiach, a bukiety z Zielnej wkładano za święte obrazy. Wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt. Do najczęściej spotykanych przy święceniu gatunków należą; piołun, krwawnik, wrotycz pospolity, dziurawiec, rumianek, bratki polne i mięta. Inne zioła kwitnące w tym czasie i wkładane do bukietów to; maki, szałwia, macierzanka , koper, kminek, koński szczaw, boże drzewko , rozmaryn, melisa. Do bukietów ziół dodawane są również inne rośliny, takie jak: zboża, marchew, jabłka, kwiaty. W naszym rejonie bukiet wieńczy jabłko na patyku.

Bukiety oceniła komisja powołana przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie według następujących kryteriów:

  • skład bukietów / wianków
  • estetyka wykonania
  • ogólne wrażenie

Jurorzy bukiety do oceny podzielili na trzy kategorie, w pierwszej kategorii KGW Osiek zdobyło I miejsce. W swoim bukiecie umieściły 52 różnych kwiatów i ziół, wazonem była dynia, przyozdobiona jarzębiną i wiankiem z ziół. Najwięcej pracy w wykonanie bukietu włożyła Władzia Handy, za co dziękują jej koleżanki z KGW Osiek.

KGW Głębowice w drugiej kategorii też zdobyło I miejsce. Ten bukiet był w kształcie koszyczka.

W kategorii trzeciej (indywidualnej) z naszej gminy nikt nie brał udziału.

Wśród zaproszonych gości był wicewójt Marek Jasiński, który złożył podziękowania  pani prezes Czesławie Wojewodzic za zaproszenie i gratulował paniom zaszczytnych miejsce w konkursie.

Bukiety zielne prezentowały z Osieka: Danuta Jurczyk, Władysława Bachowska, Ludwika Jędrzejowska i Władysława Handy.

Panie z Głębowic: Helena Matyjasik, Maria Sala i Zenobia Kowalska.

GALERIA ZDJĘĆ

Rozalia Ćwiertnia