Portal
Jubileuszowe Dni Osieka
Najważniejsze w osieckim kalendarzu są Dni Osieka. Organizatorzy bardzo się starają, by ostatni weekend czerwca był dla mieszkańców wyjątkowy. Od kilkunastu lat mamy zabawy taneczne, atrakcje dla dzieci, loterię fan, smakołyki i świetne koncerty. Gościliśmy już m.in. Stachurskiego, Baciary czy Lemon. W tym roku, ze względu na 700-lecie miejscowości, świętowaliśmy wyjątkowo hucznie.
Tradycyjnie w sobotę z Ośrodka Sportu i Rekreacji wyruszył rajd rowerowy, w którym udział wzięło 707 osób. Pomimo upału i licznych wzniesień wszystkim udało się go ukończyć i dotrzeć na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie rozlosowano rowerowe gadżety i główną nagrodę - rower. Od dwudziestej płyta obok Urzędu Gminy pełna była tańczących par do znanych i lubianych przebojów muzyki popularnej w wykonaniu zespołu Smajl.
A w niedzielne popołudnie rozpoczęto koncertem osieckiej orkiestry dętej i występami naszych małych artystów. Zarówno przedszkolaki, jak i dzieci z zespołów tanecznych działających przy WDK w Głębowicach, ściągnęły przed małą scenę tłumy ludzi. Zespół Pieśni i Tańca „Kotlina” oraz chór „Osieczanie” pokazali się od najlepszej strony a The Postman rozgrzał publiczność przed koncertami gwiazd na dużej scenie - Łez i Zakopower.
Co to były za emocje! Tłum ludzi śpiewał ulubione piosenki Łez razem z energiczną i przesympatyczną wokalistką Sarą Chmiel. Z czystym sumieniem można również nazwać gitarzystów, klawiszowca i perkusistę - wirtuozami. Łzy dały w Osieku naprawdę dobry koncert, a potem chętnie pozowali do zdjęć i podpisywali płyty fanom. A potem… Co to była za energia! Na scenę wkroczył Zakopower i po pierwszych akordach osiecka publiczność oszalała… Pan Sebastian Karpiel-Bułecka zaprezentował wyżyny swoich możliwości pięknymi solowymi akcentami na skrzypcach, ale powiedzieć, że reszta zespołu była równie świetna - to nic nie powiedzieć. Zaskakujące połączenie góralskich melodii z klubowymi rytmami doskonale się sprawdziło. Zakopower jest szalenie popularny w Polsce, a w Osieku zaczarowali całą okolicę, która pojawiła się na boisku koło Urzędu Gminy. Szkoda tylko, że takie koncerty nie są codziennie.
Z okazji siedemsetnych urodzin Osieka zorganizowano wiele konkursów: historyczny, literacki, fotograficzny i plastyczne dla uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum. Spośród kilkuset uczniów biorących w nich udział wyłoniono zwycięzców i wójt na scenie wręczył laureatom wartościowe nagrody rzeczowe - smartwatche, głośniki i słuchawki bezprzewodowe oraz powerbanki.
Wielkich emocji dostarczyła osiecka loteria fantowa - główną nagrodą był ekspres ciśnieniowy do kawy. Oprócz tego można było wygrać wiele innych fantastycznych nagród. Losowanie przeprowadzili wójt Jerzy Mieszczak, dyrektor GCKCiS Krystyna Dusik oraz przewodniczący Rady Gminy Jerzy Czerny.
Swoje stoisko miała również redakcja terenowa „Gazety Krakowskiej”, gdzie można było zrobić sobie zdjęcie na pierwszą stronę dziennika, a każdy sfotografowany zbierał dla siebie pamiątkowy wydruk. Zdjęcia można też obejrzeć na stronie internetowej „Gazety Krakowskiej” – Małopolska Zachodnia. Oczywiście wielką atrakcją były pyszności z karpia osieckiego wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych – degustowano zupę z karpia, karpiowe krokiety i pierogi. Były także inne punkty: Beskid Media czy Doliny Karpia.
Nawiązaniem do siedmiuset lat historii była wioska średniowieczna, w której strzelano z łuku, tańczono na warsztatach tańców dawnych oraz podziwiano sceny potyczek rycerzy.
Obchody 700-lecia Osieka nie kończą się na Dniach Osieka. W najbliższym do każdego domu  w Osieku trafi Dziennik jubileuszowy Osieka i okolicznościowe medale. Przed nami jeszcze dożynki, na których zagrają Czarno-czarni, jesienny piknik rodzinny na stadionie OSiR-u, wydanie nowej monografii wsi czy odsłonięcie pamiątkowego obelisku. Jubileuszowy rok zakończy się 19 listopada koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
 
 
SPONSORZY DNI OSIEKA 2107

AKSAM – Beata i Adam Klęczar
ABS Bank Spółdzielczy
ARC-POL Babiński Wytwórnia makaronów
AUTO-SPRINT  Elżbieta Linkiewicz
Apteka ARNIKA
Agencja Finansowa  - Robert Rzepka
Barbara Sobecka
Beskid Media
BLUE ZONE – Witold Hałat
DELFIN MARKET Mariusz Piecha
EUROGUM – Krzysztof Górowicz
Firma ORIFLAME
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Osieku
Henryk Wandor – usługi transportowe
ICE MASTRY – Maria i Stanisław Ziębińscy
Janusz Szostak – Gospoda Włosień
KEN-PAK Zdzisława Krupnik
KOTŁO-BUD Osiek
KOTŁY-PŁONKA – Zbigniew Płonka
Kwiaciarnia MALWA – Małgorzata Mitoraj
Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku
Piekarnia PISKOREK
Rada Gminy
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Osieku
Sklep rolniczy „Kurka”
Sklep wielobranżowy „KAKTUS” Urszula i Krzysztof Sobeccy
Stacja Kontroli Pojazdów – Mariusz Klekot
STALMET – Łukasz Marcela
STREFA PIĘKNA - Kinga Dzik
Szkoła językowa – KEEP SMILE
Wentylatory LUTECH – Łukasz Marszałek
WOJ – TRANS Jolanta Wojas-Jekiełek
Wójt Gminy Osiek
Zakład Stolarski – Kramarczyk Jan, Sobecki Jerzy, Szypuła Jerzy
Zemła FRYZOTERAPIA