Portal
XII Rajd Rowerowy z okazji 700-lecia Osieka pod patronatem Wójta Gminy Osiek Jerzego Mieszczaka

Wielu mieszkańców Osieka z niepokojem śledziło wiadomości o pogodzie, która w tym roku jest wyjątkowo kapryśna. Uda się przejechać trasę rajdu czy się nie uda? Czy przyjdzie burza z wichurą, którą to zapowiadały pogodynki? Mieliśmy wielkie szczęście - udało się - 24 czerwca w godzinach popołudniowych była piękna pogoda w Osieku; trochę chmur, trochę wiatru i słońca - idealnie na rowerową przejażdżkę. Ze stadionu OSiR w Osieku wyruszyło 707 uczestników zaopatrzonych w sprawny rower, białe koszulki, wodę, ręczniki, kupon na ciepły posiłek, którzy ruszyli w 21-kilometrową trasę, biegnącą ulicami dwóch gmin Osieka i Polanki Wielkiej.

Uczestnicy rajdu oglądali z siodełek jednośladów pejzaże gminy, trasa wiodła ulicami Osieka, Głębowic i Polanki Wielkiej. Można było spoglądać na zadbane ogrody wokół domów, piękne kolorowe krzewy i cudne panoramy z licznych wzniesień, które trzeba było pokonać, ale przede wszystkim cieszyły oczy (zwłaszcza kierowców) nasze wyremontowane drogi. W Polance Wielkiej był postój, gdzie na zmęczonych czekały kiełbaski i ciasta drożdżowe przygotowane przez panie ze Stowarzyszenia Integracyjnego „Wspólna Sprawa”. Droga powrotna zawsze mniej się dłuży, bez względu na pojazd, i tym razem też tak było. Po krótkim odpoczynku grupa wyjechała w kierunku Głębowic, a przejeżdżając obok „Kopca Krzyża” rowerzyści mogli oglądać rzadkie krzewy rosnące dziko, to żarnowiec miotlasty, którego kwiaty mają żółty kolor, i oczywiście góry Beskidy – granatowe – zawsze takie, gdy ciśnienie atmosferyczne idzie w dół. Potem uczestnicy rajdu pędzili już tylko do Osieka na smaczną miskę gulaszu i zasłużony odpoczynek z mocnym postanowieniem, że za rok znów wyruszą. Tak żegnali się najwierniejsi uczestnicy tej imprezy, w której udział od lat biorą całe rodziny, także z małymi dziećmi, wiezionymi w specjalnych przyczepkach oraz z maluchami dzielnie pedałującymi na swoich małych rowerkach. Ostatnim etapem rajdu jest loteria. Główną nagrodą był rower.
Trasę tegorocznego rajdu, profesjonalnie zabezpieczyli strażacy OSP Osiek i OSP Głębowice, służby medyczne, policja i obsługa techniczna, za co im bardzo dziękujemy.

Rozalia Ćwiertnia