Portal
Zatorski karp na wigilijnych stołach

Kolędy na harfę, skrzypce, flet i śpiew rozpoczęły drugi Powiatowy Przegląd Stołów Wigilijnych - Zatorski Karp na Świątecznym Stole. Kulinarną ucztę potraw świątecznych przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu oświęcimskiego oraz Szkoły Gastronomiczne.

W tegorocznym przeglądzie 17 grudnia udział wzięły panie z KGW Osiek w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Na ich stole przybranym gałązkami choinek, udekorowanych koronkowymi gwiazdami betlejemskimi, jarzębiną, srebrnymi szyszkami aniołkami, choinką i ślicznym stroikiem były: karp w kilku postaciach, tradycyjny żur grzybowy z ziemniakami, groch z kapustą, uszka w czerwonym barszczu, paszteciki i pierogi z grzybami, kilka rodzajów sałatek, popularna w Osieku pipa, czyli kompot z suszonych owoców, i świąteczne ciasta: sernik, makowiec, piernik .

Panie: Danuta Jurczyk, Władzia Handy, Krystyna Kwaśniak, Stasia Kozieł, Władzia Bachowska, Anna Płonka przez dwa dni przygotowywały smaczne potrawy; gotowały, piekły i smażyły. Podczas degustacji kilka pań z innych kół podeszło i chwaliło, że Osiek ma najlepsze w smaku ryby, a jakże mogło by być inaczej, skoro potrawy z najlepszych ryb sporządzone. W uroczystości przeglądu stołów wigilijnych w Graboszycach w gminie Zator udział wzięli wójt Jerzy Mieszczak i wicewójt Marek Jasiński; im również bardzo smakowały osieckie ryby. Starosta Zbigniew Starzec wręczył przewodniczącym kół nagrody za udział w prezentacji, był to bon trzystuzłotowy, prospekty reklamujące Dolinę Karpia, torba na zakupy i fartuch kuchenny. Podczas przeglądu odbył się też kiermasz bożonarodzeniowy, można było zakupić ozdoby choinkowe i wiklinowe.

GALERIA ZDJĘĆ

Rozalia Ćwiertnia