Portal
Święto górnicze w naszej gminie

Po mszy świętej odprawionej w intencji górników, uczestnicy przeszli na salę WDK, gdzie po odprawie sztandarów i odśpiewaniu hymnu górniczego zebranych powitał prezes Stowarzyszenia Górników Emerytów i Rencistów Górniczych p. Stanisław Gąsiorek. Złożył życzenia i podziękowania dla górników i ich rodzin. Minutą ciszy uczczono pamięć górników z kopalni Rudna, którzy zginęli kilka dni przed barbórkowym świętem.

Poinformował też, że w tegorocznej kweście dla potrzebującego Kamilka zebrano 4 828 zł, za dary serca serdecznie podziękował. Oddał głos wójtowi Jerzemu Mieszczakowi, który wręczył mu kwiaty i podziękował za wzorową współpracę stowarzyszenia z urzędem i wszystkimi organizacjami działającymi w gminie. Podkreślić w tym miejscu należy, że górnicy ufundowali również stroje dla dziewczynek z SP Nr 1 (widać je na zdjęciu). Dyrektor Ewa Mrozik podziękowała p. Barbarze Dusik za ich uszycie, p. Róży Gros za kupienie kwiatów do wianków, a paniom ze Stowarzyszenia Integracyjnego „Wspólna Sprawa” za ich wykonanie. Wójt życzył górnikom, by ich praca była bezpieczna, by każdy zjazd kończył się szczęśliwym wyjazdem, a kolejne miesiące były dającymi nadzieję na lepszą i bezpieczniejszą pracę. – Aby święta Barbara miała w opiece Was i Wasze rodziny. Niech żyje nam górniczy stan! Szczęść Boże! - powiedział wójt. Głos zabrał też przewodniczący Rady Gminy Jerzy Czerny. Życzył górnikom i ich rodzinom zdrowia, bezpiecznej pracy, a emerytom zasłużonego wypoczynku. Wręczył prezesowi tradycyjny kufel do piwa i kwiaty. Z sali do zebranych przemówiła była radna powiatowa Anna Majda, dodała życzenia od siebie, przypomniała krótko historię górnictwa i życzyła górnikom spokoju, zdrowia i pomyślności.

 

 

 

 

 


Akademię dla górników przygotowała SP Nr 1 w Osieku, dzieci bawiły górników konkursami; „Idź na całość” i „Jaka to melodia”. Śmiechu i zabawy było pod dostatkiem, a na zakończenie cała sala odśpiewała wraz z chórem szkolnym piosenkę pt. „Górnicze skarby pod ziemią”. Sobotnie świętowanie zakończyło się biesiadą i zabawą taneczną.

Rozalia Ćwiertnia