Portal
Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny"

W sobotę w Park Hotel Łysoń w Inwałdzie odbył się XVII Konkurs Potraw Regionalnych „Stół Wigilijny”. Jak co roku imprezę poprowadziła prezes SGW Andrychów pani Czesława Wojewodzic. Szesnaście Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało pięknie udekorowane stoły z pysznymi świątecznymi potrawami. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 300 gości: przedstawicieli parlamentu, samorządów, sponsorów oraz zaproszonych gości; organizacji społecznych i wielu przyjaciół SGW w Andrychowie.

Rokrocznie w konkursach bierze udział gmina Osiek, tym razem reprezentowały nas gospodynie z sołectwa Głębowice. Wielu z uczestników przekonało się, jak wielka siła tkwi w naszych tradycjach, ile radości daje ludziom wspólne przebywanie przy wigilijnym stole i jak smaczne potrawy potrafią wyczarować z niemalże identycznych składników – nasze wspaniałe gospodynie.

Można było zachwycić się pięknie udekorowanym stołem pań z Głębowic w stylu kuchennym. Na stole wianuszkiem stały słoiki z potrawami oplecione gałązkami jodły, między nimi potrawy z ryb, karp w kilku odsłonach, szczupak, śledź w różnych smakach i tradycyjna plecionka, sernik, makowiec, pierniczki, galaretki, żurek z grzybami, grzybowa z ziemniakami, zupa migdałowa, pipa, groch z kapustżą, gryczak z rybą i gołąbki. Jak każe wigilijna tradycja, każdy stół był nakryty białym obrusem, pod którym ułożono sianko, z boku na stole stały szopka i choinka. Jurorzy mieli duży problem z wyborem tradycyjnego, najpiękniejszego i najsmaczniejszego stołu. Ostatecznie Grand Prix przyznano paniom z KGW Sułkowice-Łęg, a pierwsze miejsce otrzymały panie z Głębowic – wielkie gratulacje. Podczas imprezy rozstrzygnięto także inne konkursy: na staropolskie ozdoby choinkowe, w którym gospodynie z Głębowic otrzymały trzecie miejsce a w konkursie na stroik bożonarodzeniowy też uplasowały się na trzecim miejscu.

Podobnie jak w latach poprzednich imprezę uatrakcyjniły występy artystyczne. Dla gości zatańczył osiecki Zespół Pieśni i Tańca „KOTLINA”, którego prezesem jest Edward Jurecki, choreografem jest p. Adam Adamowski wraz z kapelą pod kierunkiem p. Alicji Gębali. Zaśpiewał też chór z Zagórnika oraz młodzież z Targanic i Wadowic. Impreza zakończyła się wspólnym dekorowaniem choinki i rozdaniem nagród. Tegoroczne nagrody to: 72-częściowy zastawy obiadowej, zestaw przyborów kuchennych i czajnik podgrzewany do herbaty. Na zakończenie prezes kolejny raz dziękowała sponsorom, między innymi wójtowi gminy Osiek p. Jerzemu Mieszczakowi.

Panie z KGW Głębowice, które przyczyniły się do zdobycia I nagrody to: Maria Sala, Helena Matyjasik, Zenobia Kowalska, Cecylia Jasińska, Danuta Ryba, Ewa Blarowska, Aleksandra Leśniak – szefowa, Maria Leśniak, Anna Rafacz, Danuta Matonóg, Maria Szczelina i Edyta Matyjasik-Kulig.

GALERIA ZDJĘĆ

Rozalia Ćwiertnia