Portal
Jesienna akcja "JESTEM WIDOCZNY NA DRODZE"

Jesienią zmrok zapada wcześnie, a piesi poruszający się po nieoświetlonych drogach są słabo widoczni dla kierowców. Nawet jeden odblask może zwiększyć kilkukrotnie odległość, z jakiej kierowca widzi pieszego. W myśl obowiązujących przepisów, kto porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi posiadać element odblaskowy.

Z inicjatywy Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku, przy współudziale Wójta Gminy Osiek i Dyrektorów placówek oświatowych i przedszkolnych z terenu naszej gminy, w pierwszych dniach grudnia br. przeprowadzono akcję "Jestem widoczny na drodze". Druhowie z OSP wraz z Zastępcą Wójta Gminy Osiek Panem Markiem Jasińskim oraz  naszym Dzielnicowym  mł. asp. Dariuszem Jakubowskim, rozdali uczniom i mieszkańcom Osieka, elementy odblaskowe w postaci opasek. Akcja miała charakter działań  profilaktycznych, a jej głównym celem była poprawa widoczności osób pieszych poruszających się po terenie gminy.

Odblaski wręczano w szkołach i przed naszymi świątyniami. W sumie rozdano około 1400 szt. opasek z czego 1000 szt. zakupiła gmina a 400 szt. OSP. W trakcie wręczania informowano osoby o obowiązkach pieszych uczestników ruchu drogowego. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i była oceniana pozytywnie.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny przez kierującego pojazdem z odległości około 20 metrów. Pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 – 300 metrów. Jest to odległość, która pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Warto również pamiętać, że pieszy powinien iść lewą stroną jezdni. Jeśli wzdłuż jezdni jest pobocze, powinien na nie zejść, widząc samochód. Jeśli natomiast wzdłuż drogi jest chodnik, korzystajmy z niego. Nie należy przechodzić przez jednię w miejscach do tego niewyznaczonych. Nawet jeśli wchodzimy na przejście dla pieszych, upewnijmy się, czy coś nie nadjeżdża.

Przy okazji przypominamy że elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.