Portal
Święto Niepodległości w naszej gminie

11 listopada został oficjalnie wpisany do kalendarza świąt państwowych ustawą z 23 kwietnia 1937 roku jako narodowe Święto Niepodległości. 98 lat temu – 11 listopada 1918 roku – nasz kraj ponownie pojawił się na mapie Europy. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa, jedna z najbardziej krwawych w dziejach. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które dokonały rozbioru Polski.

Gminne obchody Święta Niepodległości rozpoczęto od złożenia wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą  męczeńską śmierć żołnierza Batalionów Chłopskich Kazimierza Jędrzejowskiego, pseudonim „Kazek”.

W rytm marszów wykonywanych przez osiecką orkiestrę, korowód składający się z uczniów szkół, przedstawicieli organizacji, władz gminy, radnych i mieszkańców gminy, przemaszerował do kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną przez ks. proboszcza Bogusława Wądrzyka w koncelebrze ks. Dawida Kubienia i diakona Tymoteusza Szydły. Wójt, Rada Gminy, a także GCKCiS w Osieku wraz z ZSP Nr 1 zaprosili mieszkańców na uroczyste obchody 11 listopada do sali WDK w Osieku. Powitania dokonały panie dyrektor GCKCiS Krystyna Dusik i dyrektor ZSP Nr 1 Ewa Mrozik. Pani Ewa Mrozik przypomniała, kim jest patriota, zaznaczyła równocześnie, że wszyscy obecni są patriotami, bowiem poświęcają swój wolny czas, biorą udział we mszy świętej, w akademii, maszerują w korowodzie niepodległościowym, okazują w ten sposób szacunek ojczyźnie.

Głos zabrał również wójt Jerzy Mieszczak: – Nie ulega wątpliwości, że każda kolejna rocznica odzyskania niepodległości jest szczególną okazją do refleksji, a pamięć o tamtych wydarzeniach – to nasz obowiązek, świadectwo i szacunek dla poległych. Nam Polakom, nie wolno zapomnieć, że o wolność i wyzwolenie dzielnie walczyli nasi rodacy. To dzięki ich wielkiemu wysiłkowi, dzięki ofierze krwi, walce o wolność, niepodległość, o byt państwowy, możemy dziś żyć w wolnym kraju. Ich poświęcenie i odwaga są powodami do dumy, ale jednocześnie zobowiązują nas do pamięci o tamtych wydarzeniach.

Po uroczystej odprawie pocztów sztandarowych PSL-u, górników, strażaków OSP Osiek i OSP Głębowice, myśliwych,  pszczelarzy, szkół podstawowych z Osieka i Głębowic oraz gimnazjum. Odśpiewano hymn państwowy a organizatorzy zaprosili uczestników do obejrzenia programu artystycznego. Rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Kotlina”, w którego wykonaniu zobaczyliśmy tańce narodowe, poloneza i kujawiaka. Zespół pracuje pod kierunkiem choreografa Adama Adamowskiego, kapelą kieruje Alicja Gębala.
Uczestnicy obejrzeli przedstawienie pt. „SZABLA”, którego kanwą było przekazywanie kolejnym pokoleniom pamiątek związanych z obroną. Ojczyzny. Prześladowani Polacy nie tracili ducha, wierzyli, że Polska będzie wolna. Wiedzieli, że ojczyzna nie na mapie, ale w sercu się zaczyna, że naród przetrwa, jeśli rodzina dzieci swoje nauczy, jak być Polakiem. Gra młodych aktorów przeplatana był piękną animacją graficzną oraz polskimi utworami muzycznymi – pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru gimnazjalnego Caminando. Inscenizację przygotowali nauczyciele i młodzież szkolna ZSP Nr 1 w Osieku w towarzystwie uczniów ze szkoły muzycznej z Oświęcimia, w składzie: gitara – Jakub Rembiesa, gitara – Marcin Majcherek, perkusja i bongosy – Janek Dylik.

Aktorzy: Kamil – Marcin Adamus, dziadek – Konrad Żmudka, ojciec Kamila – Tomasz Majda, mama Kamila – Julia Adamus, muza 1 – Julia Gibas, muza 2 – Natalia Radwan, muza 3 – Aleksandra Gunia.

Scenariusz i reżyseria – Małgorzata Gwóźdź, chór – Bernadetta Stawowczyk-Zemanek, scenografia – Wanda Nikliborc i Ewa Mrozik, obsługa techniczna – Aleksander Piasecki wraz z uczniami.

Na zakończenie wójt podziękował za przygotowanie uroczystości: dyrektor GCKCiS Krystynie Dusik, dyrektor ZSP nr 1 Ewie Mrozik, nauczycielom za przygotowanie inscenizacji: Małgorzacie Gwóźdź, Bernadecie Stawowczyk-Zemanek, Wandzie Nikliborc, Ewie Mrozik, Aleksandrowi Piaseckiemu, orkiestrze dętej pod dyrekcją Leszka Górkiewicza, pocztom sztandarowym, ks. proboszczowi Bogusławowi Wądrzykowi, a na koniec wszystkim uczestnikom, mieszkańcom Osieka i Głębowic, za obecność na uroczystości.

GALERIA ZDJĘĆ

Rozalia Ćwiertnia